Міжнародний день Дніпра відзначила Чернігівщина
Населення Чернігівщини відзначило Міжнародний день Дніпра, навчаючись екологічній поведінці.
Місцеві жителі транскордонних сіл та міст басейну річки Дніпро підвищили свій рівень екологічної свідомості на освітньому семінарі “Разом піклуймось про воду!”, який провела громадська організація «Центр Доброчин» в смт Любеч Чернігівської області 6 липня 2018 року. Екологічно-освітній захід також був приурочений до Міжнародного Дня Дніпра, який в цьому році відзначається 7 липня.
Семінар проходив в рамках проекту THEOREMS-DNIPRO, який направлений на підвищення екологічної свідомості та ефективності комплексного управління транскордонними водними ресурсами річки Дніпро в Чернігівській та Гомельській областях.
Хоча про погіршення екологічної ситуації говорять багато, але мало хто щось робить для цього. Для появи змін питання треба ставити по-іншому, а саме: що я зробив для поліпшення стану навколишнього середовища? Якщо кожен із нас задумається про це і зробить щось корисне, уявіть, який колосальний ефект ми можемо отримати одразу.
Тому спочатку учасники визначали джерела «бруду» річок. Можна констатувати, що практично всі водні ресурси в останні роки інтенсивно забруднюються внаслідок таких чинників як безсистемна господарська діяльність з порушенням допустимих меж освоєння територій, надмірна інтенсифікація використання природних ресурсів, замулення, забруднення та заростання річок, а також недотримання режиму обмеженого господарювання на прибережних захисних смугах. А найперше, водні ресурси страждають від забруднення промисловими та комунальними стоками, які містять важкі метали, органічні та бактеріологічні забруднювачі.
На думку фахівців, таке безвідповідальне ставлення до природних ресурсів пояснюється низьким рівнем екологічного світогляду та відсутністю почуття відповідальності за стан навколишнього середовища.
Як ми можемо вирішити проблему? Найперше, для покращення стану водойм необхідно забезпечити навколо водних об’єктів оптимальне поєднання лісових насаджень та лук, здійснити комплекс заходів з припинення скидання до них неочищених стічних вод, а також провести моніторинг стану гідротехнічних споруд на річках, переробки берегів, що призводить до обміління та замулення річок. Крім того, варто посилити державний нагляд і контроль за скидами з підприємств і дотриманням режиму господарювання у водоохоронних зонах річок і дренажних каналів. Адже сьогодні власники підприємств фактично безкарно зливають відходи у водойми. Або ж як варіант, підприємства, які здійснюють виробничу діяльність, обладнати системою дощової каналізації з очисними спорудами для запобігання забрудненню водойм міста неочищеними дощовими водами.
Однозначно, це мають бути комплексні рішення, які включають виховання екологічної свідомості, корпоративну соціальну відповідальність бізнесу, пропагування «еко» продуктів та товарів, посилення відповідальності за забруднення, співпраця влади з місцевим населенням, тощо.
Проект співфінансується Європейським Союзом в рамках Програми територіального співробітництва Східного партнерства.